The Mastery of Love – Ustaca Sevmek

Yaklaşık 130 sayfalık bu kitap kendi deyimi ile bir bilgelik kitabı. Kitap içerisinde sevginin ve korkunun tanımı ustaca ele alınıyor. Her iki duygu farklı başlıklar altında karşılaştırıyor. Aslında günlük hayatta hangi duyguların bizi yönettiğini fark edebilmemiz için önemli bir başucu kitabı.

Tabi ki konu sevmek olduğunda işin içerisine ilişkilerimiz giriyor. Ustaca Sevmek kitabının bu konuda da kendi üslubu ile iyi bir iş çıkarttığını söylemek mümkün. Okuyucusuna hayatındaki geçmiş ve mevcut ilişkilerine farklı bir pencereden bakmasını sağlıyor hatta zaman zaman ilişkilerini sorgulatıyor Geçmiş ilişkilerden ders çıkartmak, mevcut ilişkileri anlamak ve gelecekteki ilişkilerini daha sağlıklı kurabilmek için oldukça güzel anlatımlar mevcut.

Kitabın üzerinde durduğu en önemli konulardan birisi de affetmek. Toplumdaki genel kanının aksine affetmenin aslında affedilen kişi ile ilgili değil affeden ile ilgili olduğu çeşitli örnekler ve metaforlar ile açıklanıyor. Öyle ki affetmek aslında bizim geçmiş yüklerimizden kurtulmamız, daha sağlıklı bireyler haline gelebilmemizin anahtarı olarak ele alınıyor. Aslında burada bir çeşit yüzleşmeden bahsediliyor ancak bu hesaplaşmak için yapılan bir yüzleşmeden öte iyileşmek için yapılması gereken bir çalışma. Herkesin kendini iyileştirerek geçmişin yüklerinden kurtulduğu bir toplum hayali de kitabın belki de en güzel bölümlerinden birisi.

Okuması oldukça akıcı olan bu kitabın boyundan büyük bilgelik ile geldiğini söylemek mümkün. Eğer henüz okumadıysanız mutlaka listenizde olmasını tavsiye ederiz.